DiyetKilo VermeSağlık

Zayıflama Çayları

Zayıflama Çayları

Zayıflama çayları bilinçli ve düzenli kullanılırsa diyet programlarına ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak zayıflama çaylarını bilinçli kullanmak ve düzenli tüketmek gerekiyor. Bu konuda sizin için hazırladığımız mini rehberi okumanızda fayda var.

Kilo Verdirir mi?

Zayıflama çayları tek başına kilo verdirmez. Uzman bir diyetisyen rehberliğinde size özel hazırlanmış diyet programını düzenli olarak devam ettirirseniz ve düzenli bir egzersiz programınız da varsa zayıflama çaylarının bir faydasını görebilirsiniz.

Ne Kadar Tüketilmeli?

Ne kadar çok zayıflama çayı içerseniz o kadar çabuk ve çok kilo verirsiniz diye bir durum yok. Her zayıflama çayının kullanım miktarı birbirine yakın olsa da değişiklik gösterebilir. Aşırı kullanılan zayıflama çayları ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Sağlığa Zararlı mı?

2015 senesinde internetten sipariş ettiği zayıflama çayını 15 gün kullandıktan sonra komaya giren Seda Nur’u unutmayın! Konuyla ilgili Meram Tıp Fakültesi Gastroentroloji uzmanı Prof. Dr. Ali Demir’in bildirdiğine göre bitkisel ürünler kullanarak her ay 5-6 hasta ciddi karaciğer sorunuyla kliniğe başvuruyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyordu. Bu nedenle internetten her karşılaştığınız zayıflama çayını sipariş ederek kilo vermeyi düşünmeyin. Önce sağlık!

Sağlıklı Zayıflama Çayları ve Kriterleri

Unutmayın! En etkili zayıflama çayları değil, en sağlıklı zayıflama çaylarını tercih etmeniz sağlığınız açısından çok önemli. Kilo vereyim derken ciddi bir karaciğer sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden tüketeceğiniz zayıflama çayları;

  • Öncelikle doğal olmalı. İçlerinde herhangi bir kimyasal bileşik bulunmamalı.
  • Kafein içermemeli. Kafein içeren zayıflama çayları kalp ritim bozukluğu ve yüksek tansiyona neden olabiliyor
  • “Tarım Bakanlığı Onaylı” yazılı zayıflama çaylarından da uzak durmakta fayda var. Sağlık Bakanlığı onayı olmadan kullanmayın. Tarım Bakanlığı sadece bitki için onay veriyor ve maalesef Tarım Bakanlığından bu konuda onay almak çok kolay.
  • Zayıflama çaylarına aşırı önem vermeniz de yanlış bir düşünce olacaktır. Sonuçta zayıflama çayları doğrudan kilo verdirmek için değil, ancak sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte tüketildiğinde yardımcı olmak için kullanılır.
  • Hazır ve işlenmiş zayıflama çaylarından uzak durun. Hazırlayacağınız çayların bitkilerini aktarlardan taze olarak almaya özen gösterin.

En Sağlıklı Çaylar

YEŞİL ÇAY

En popüler zayıflama çaylarından olan yeşil çay düzenli ve dikkatli tüketilmesi halinde metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakmaya yardımcı oluyor. Ancak hamile kadınların, böbrek, kalp ve damar hastalıkları ile kanında pıhtılaşma sorunu olanların, anksiyete hastalarının yeşil çay tüketmemesi gerekiyor.

Ayrıca marketlerde poşet halinde satılan yeşil çaylar yerine aktarlardan temin etmeniz daha faydalı olacaktır. Zira fabrikasyon ürünü olan zayıflama çayları ve yeşil çay imalat sırasında özelliklerinin neredeyse yarısını kaybederler.

Yeşil çay günde en fazla 3-4 bardak tüketilmelidir. Fazlası zararlı olacaktır.

NANE ÇAYI

nane çayı
nane çayı

Zayıflama çayları içinde iştah kapatmaya yardımcı olarak kullanılır. Nane yapraklarını aktarlardan alın ve demlikte 4-5 dakika demleyin. Az miktar da limon da ilave edebilirsiniz. Günde en fazla 3 bardak içilmesi idealdir.

SİYAH ÇAY

siyah çay
siyah çay

Bildiğimiz siyah çayın da zayıflama çayları içinde pek adı geçmese de şekersiz içilmesi halinde kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca detoks özelliği de vardır.

BEYAZ ÇAY

beyaz çay
beyaz çay

Zayıflama çayları içinde en pahalısı ve en az bulunanıdır. Kilosu en son 4.000 TL civarında idi. Aktardan aldığınız zaman nasıl demlemeniz gerektiğini sorun çünkü türüne göre demleme yöntemi değişebilir. Günde 2 bardak tüketilmesi idealdir.

OOLONG ÇAYI

OOLONG çayı
OOLONG çayı

Aktarlarda bulunabilir ancak farklı renk ve boyutlarda olabilirler. Bu durum kafanızı karıştırmasın çünkü bazı ülkeler oolong çayını farklı işleyebiliyorlar. Demliğin dibini kapatacak kadar oolong bitkisini demliğe yerleştirin ve kaynar suyu üzerine ilave edin. Kabarcık oluşursa bunları kaşıkla alın. Ana öğünlerden sonra birer bardak içilmesi idealdir.

DİKKAT: Birden fazla zayıflama çayını aynı anda kesinlikle kullanmayın!

ExtraBilgi.Org

Bilen ile bilinen arasında köprü kurma çalışmalarımızın sonucuna; extrabilgi adını verdik ve bir elin parmaklarını geçmeyen bilen ile extrabilgi.org domaini altında yayına başladık. Olumlu ya da olumsuz her türlü geri dönüşünüz bizi mutlu edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu