3559

Soluk Durması ve ilkyardım

1.Solunum yoluna kaçan yabancı maddeler suda boğulmalar da solunum yolu su ile dolar.Kan , kusmuk gibi sıvılar da solunuma engel olabilir.Çocuklarda burna kaçırılan taş, boncuk , silgi parçaları gibi cisimler genizden gırtlağa düşerek solunuma engel olabilirler.Yaşlılarda takma dişler solunum yoluna kaçabilir.

2.Solunum yolunda değişmeler:Toz duman ve tahriş edici gazların içe çekilmesine bağlı olarak gırtlak ve nefes borusunun şişmesi ve spazmı solunuma engel olur.Gırtlak ve nefes borusunun tümör ve iltihapları da solunuma engel olabilir.

3.Bayılmalarda alt çene geriye sarkar, dil geriye düşerek solunum yolunu kapatabilir.

SOLUNUM YOLUNUN AÇILMASI VE SUNİ SOLUNUM

1.Yaralının ağzının içi temizlenir.Parmak yaralının ağzında gezdirilerek , vakit geçirmeden ağız içindeki yabancı cisimler, kırık dişler, kumlar ve protez çıkarılır.

2.Hasta sırtüstü yatırılır.Yakası, kemeri, elbisesinin önü açılırHastanın sol tarafına , omuzu hizasına oturulur.

3.Sol elle enseden tutulup boyun yukarı kaldırırken , sağ el alından bastırılıp baş mümkün olduğu kadar arkaya doğru ittirilir.Boynun iyice gerilmesi sağlanır.(Bu anda solunum başlarsa , bundan sonraki işlemler yapılmaz.)

4.Boynun ve omuzların altına herhengi bir eşya vs. konulup el boynun altından çekilir.

5.Sol elle alt çene tutlup öne ve aşağıya doğru çekilerek ağız açılır; alt dişler üst dişlerin önüne kadar getirilir.Bu esnada bayılmaya bağlı olarak kaymış olan alt çene ve dil yerine geirildiği için solunum yolu açılır.( Bu anda solunum başlarsa , bundan sonraki işlemler yapılmaz.)

6.Sol elle hastanın ağzı açılırken , sağ elle hastanın burnu kapatılır.

7.Derin nefes alınır, ağız hastanın ağzına iyice kapatacak şekilde yerleştirilip , güçlü ve hızlı bir şekilde , hastanın göğsü yükselinceye kadar üflenir.

8.Sonra ağız hastanın ağzından çekiip tekrar derin nefes alınır.Dakikada 12-17 defa, göğüs 
yükseltecek şekilde ağızdan ağıza suni solunum yaptırılır.Hasta nefes almaya başlayıncaya veya öldüğünden emin oluncaya kadar suni solunuma devam edilir.

9.Hasta nefes almaya başlamışsa , tam olarak kendine gelinceye kadar hava yolu açık tutulur.

10.Ağızdan ağıza nefes verilirken hastanın göğsü yükselmezse boyun oynatılarak , daha da gerdirilerek hava yolu tekrar kontrol edilir ve daha güçlü üflenir.

11.Bütün bunlara rağmen göğüs yükselmiyorsa, solunum yolunda bir yabancı cisim olabileceği düşünülür.İçerik Yorumları

 1. avatar
  Cevapla
  ExtraBilgi.Org

  Soluk Durması ve ilkyardım başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

 2. İçeriğe Yorum Ekleyin

 3. Aynı Kategorideki Diğer Sağlık ve Tıp Makaleleri

 4. Acil bir durumla karşı karşıya olduğunuzu nasıl anlarsınız?

  Farklı nedenlerden dolayı karşımıza acil bir durum çıkabilir; Trafik kazası , iş kazası, düşme, ateşli silah yaralanması, delici kesici alet yaralanması, boğulmalar, yanık ve ısırıklara bağlı olabilir.Bunların sonucunda en önemlisi solunum durması , kritik ve acil bir müdehaleyi gerektiren bir durumdur.İlk üç dakika içinde tekrar b...

  Devamını Oku


  Hasta taşıma yöntemleri

  Bir hastayı ya da yaralıyı güvenli biçimde taşımak için çeşitli yöntemler vardır. Acil durumlarda hastanın sedyesiz olarak taşınması gerektiğinde uygulanacak bazı yöntemler aşağıda anlatılmıştır.Beşik yöntemi:Zayıf has...

  Devamını Oku


  İlk Yardım Temel Prensipleri

  Sağlık personelinin olmadığı bir yerde hastalanan, yaralanan veya kazaya uğrayan kimselere, sağlık durumlarının kötüleşmesini önlemek için, mevcut imkanlarla yapılan yardıma ilk yardım denir.1. İlk önce hastanın solunumu düzenlenir.Solunum yolu açılır, gerekirse suni solun...

  Devamını Oku


  Kesici Delici Alet Yaralanmaları

  1.Hasta sırtüstü yatırılır, dizleri bükülür, böylece karın kaslarının gevşemesi sağlanır.Başı biraz yükseltilir.Sedye ile taşınır.2.Yaranın üzeri, mikropsuz bir pansuman veya temiz bir bezle kapatılır.Hafif basınç yapacak şekilde sarılır.3.Karın yaralanması sonucunda eğer barsaklar dışarı çıkmışsa , kesinlikle içeri sokulmaz.Olduğu gibi karın üzerinde bırakılıp, steril bir gazlı bez ile örtülür..Kuru...

  Devamını Oku