Dini Bilgi

Konya Kurban Kesim ve Satışı

Konya ilinde yaşayan ve Kurban ibadetini gerçekleştirmek isteyen insanlar için kurban ve kurbanlık oldukça önem taşımaktadır. Kurban kesmek için maddi imkanları yeterli olan insanların internette kurban ile ilgili yaptıkları aramalarda kullandıkları kelimeler genellikle;

Konya Kurban

Konya ilinde yaşayan ve Kurban ibadetini gerçekleştirmek isteyen insanlar için kurban ve kurbanlık oldukça önem taşımaktadır. Kurban kesmek için maddi imkanları yeterli olan insanların internette kurban ile ilgili yaptıkları aramalarda kullandıkları kelimeler genellikle;

“Kurbanlık Fiyatları, Konya Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbalıkların fiyatları 2021, ONLİNE HİSSE | ONLİNE KURBANLIK, Teslim Etme Ayrıcalığı, Konya Kurbancısından Bir İlk Daha, Konya Online Kurban Hissesi Satışı, Konya Hayvan Çeşitlerimiz, Büyükbaş, Küçükbaş, Simental, Doğu Anadolu Kırmızısı, Boz Sığır Irkı, Güney Anadolu Kırmızısı, Esmer (Montofon), Ala (Hostayn), Kesimlerimiz İslami Kurallara Uygundur, Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir, konya kurban dana düve inek, KurbanlıkSeçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir, 2021 Kurbanlık Fiyatları, Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbalıklar, dana, düve, kuzu, koyun satış, konya kurban, konya kurbanlık, konyada canlı Kurbanlık fiyatları, konyada Canlı Kg Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar, Konya kurbanlık fiyatları, Konya kurbanlık fiyatları 2021, konyada kurbanlık satan yerler, konya kurban satan en iyi yer, Hissedarları Nasıl Bir Araya Getiriyoruz, Konyada Hisse, kurban hissedar Nasıl Bulurum, kurban Hissemi Nasıl Temin ederim, Kurbanlık Hissesi Nasıl Temin Edilir, 2021 Kurban Bayramı, Namaz Vakti?” şeklinde olmaktadır.

Sitemizde kurban ve kurbanlığa ilişkin tüm bilgilere ulaşabilir, kurbanlık siparişi verebilir, kurban satın alabilir ya da hisse satışı gerçekleştirebilirsiniz.

2021 Konya Kurban Bayramı, Namaz Vakti ?

2021 Kurban Bayramı 20 Temmuz’da başlıyor. Tarihin giderek yaklaşması sebebi ile Konya’da kurbanlık arayışı içinde olanların sayısı artmaktadır.Kurban Bayramının Yaklaşması Vesilesiyle Konya Halkı Kurban Bayramı Namazı Vaktini Merak Ediyorlar…

Kurbanlık Kesimi İçin Konya ilinde Uzman Desteği

Kurbanlık kesiminde müşterilerin, Konya’daki kurbanlık satan yerler hakkındaki araştırmalarında tesislerde yapılan kurban kesim uygulamalarının uzman gözetiminde olup olmadıkları da yer almakta. Bu konuda Konya Kurban, kurbanlık hayvanların kesim öncesinde kontrollerinin yapılması, kesim işlemini işin uzmanları ile gerçekleştirmesi ve kesim sonrasında uygun koşullarda etleri muhafaza etmesi ile, kurban kesiminde tercih edilen tesislerin başında gelmektedir.

Konya Kurban Edilecek Hayvanlar Hakkında Merak Edilenler

Konya’daki kurbanlık satan yerler hakkında merak edilenler arasında kurbanlık hayvanların yaşları ve kurbanlık hayvanların hangi özelliklere sahip olmaları gerektikleri yer almaktadır. Bu konuda Konya Kurban olarak, kurbanlık hayvanların uzmanlar tarafından uygun görülen yaşlarda ve koşullarda kesimlerini gerçekleştirmekteyiz.

Konya Kurban Kesiminde Hijyenin Önemi Nedir?

Konya’da kurban satışı yerleri, müşterilerin en çok dikkat ettiği unsur olan hijyene dikkat etmektedirler. Bu konuda hijyenin en üst seviyelerde tutulduğu kurbanlık yerlerinin önde gelen ismi Konya Kurban olmaktadır. Konya Kurban, müşterilerine sundukları kurbanlık hayvanların yetiştirilmesinde, kesilmesinde ve sofralara getirilmesinde yer alan tüm hijyen kurallarına uyarak, steril ortamın gerektirdiği koşulları sağlamaktadır.

Konya Online Hisse Satışı

Konya İnternetten Kurbanlık Satışı İnternet üzerinden kurbanlık satış işlemleri son zamanlarda giderek artmaktadır. Konya’da kurbanlık fiyatları araştırmalarını yapan kişiler, bazı kurumların internet fiyatlarından daha pahalı olması nedeni ile internetten kurbanlık satışı yapan yerlere yönelmişlerdir.

2021 Konya Kurbanlık Hisse Fiyatları

konyada kurbanlık Hisse , Konyada Hisse Satan Yerler , hisseli Kurbanlık , Konyada Ucuz Hisse , konya hisseli kurban, Konya kurban hissesi fiyatları

Kredi Kartına Taksit İmkanı

Kurbanlıkta Taksit, Kurbanlığı Taksitli Nereden Alırım, Konyada Kurban Fiyatları, konya Kurbanlık, Konya Taksitli Kurbanlık,

Konya 2021 Kurbanlık Kesim Fiyatları

Konya Kurbanlık Kesimi , Konya Kurban Kesim Fiyatları

Kurban Ne Demektir

Kurban’ın anlamı nedir. ” Sözlükte yaklaşmak, ALLAH’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen dini bir terimdir. İbadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. ( el-Kevser, 108/2 ) de buyrulduğu gibi RABBİN için namaz kıl, kurban kes.

Kurban Konya ilinde Ne Zaman Kesilir?

“Kurban (udhiye), eyyâm-ı nahr (kurban kesme günleri) denilen Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günleri kesilir. Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde namaz kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise ikinci fecrin doğumundan sonra başlar; Zilhiccenin on ikinci günü (bayramın üçüncü günü) güneş batıncaya kadar devam eder. Bu geçen süre içinde gece ve gündüz konya ilinde kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz vakti kesilmesi daha uygundur. Diğer kurbanlarda (adak, akika, vb.) ise herhangi bir vakit söz konusu değildir.”

Kurban’ın Kısa Tarihçesi

Bilindiği gibi kurban olayı Hz. İbrahim ve oğlu İsmail ile başlar İbrahim (a.s) hanımı Hz. Hacer ve oğlu İsmail’i Mekke’ye yerleştirmişti. İbrahim (a.s) Şam’daki evinde uyurken rüyasında oğlu İsmail (as.)’i kurban ettiğini görmüştü. İbrahim (a.s) bunun üzerine hemen Mekke’ye gitti ve İsmail’i annesinin yanında buldu. İsmail (as.)’a: “Oğlum! bir ip ve büyük bir bıçak al. Sonra şu vadiye gidelim de ev halkına odun toplayalım” dedi. Rabbinin kendisine rüyasından emrettiği şeyden bahsetmedi.

Baba oğul Şi’b Vadisi’ne doğru yöneldikleri zaman, şeytan bir insan kılığında görünüp, Allah’ın emrini yerine getirmekten vazgeçirmek için İbrahim (a.s)’in önüne geçti. Onu kandıramadı. İbrahim (a.s) onu kovdu. Aynı şekilde İsmail ve Hacer (as.)’e de müdahale etmek istediyse de başaramadı.

Hepsi de Allah’ın buyruğunu dinlemek ve ona boyun eğmekte birleşti. İbrahim (a.s) vadide oğlu İsmail ile başbaşa kalınca ona: “Oğulcuğum, ben seni rüyamda boğazlıyor gördüm!” diyerek, kendisine emrolunanı haber verdi.İsmail (a.s): “Babacığım sana emrolunanı yap” dedi.

Sonra da “Babacığım! beni kurban etmek istediğin zaman, beni iple sıkıca bağla ki benden sana karşı, bir şey isabet edip de ecrim eksilmesin. Hem seni beni boğazlamak için yatıracağın zaman, yüzü koyun yatır, alnımı yere getir. Çünkü yüzüme bakınca kalbin incelir ve bu durumun Allah’ın sana emrettiği şeyi yerine getirmene engel olabileceğinden korkarım!” dedi.

İbrahim (a.s) “Oğulcağızım! Sen bana Allah’ın emrettiği şey hakkında ne güzel yardımda bulundur.” dedi ve onu, istediği gibi sıkıca bağladı. İbrahim (a.s) bıçağı, İsmail (a.s)’in boğazına bastırınca sanki bıçak bakır bir levha ile karşılaşmış gibi boğazını kesmedi, İbrahim (a,s) bıçağı iki-üç defa biledi. Fakat muvaffak olamadı. O sırada yüce Allah tarafından: “Ey İbrahim! rüyana sadakat gösterdin, işte sana oğlunun yerine boğazlayacağın kurbanlık, onu boğazla!” buyuruldu. Bu konu Kur’an-ı Kerim’de açık bir şekilde anlatılmıştır. İşte İsmail (a.s)’in kurban edilmesinin kısa tarihçesi budur.

Vekalet Kurban Kestirilebilir mi ?

Kurbanı, kişi kendisi kesebileceği gibi, vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban mal ile yapılan bir ibadettir; bu ibadetlerde ise vekâlet caizdir. Vekâlet yoluyla konya ilinde kurban kestiren kişi kendi bulunduğu yerde birisine vekâlet verebileceği gibi, başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekâlet verebilir. Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile verilebilir.

Konya Kurban Kesim İşlemi Nasıl Yapılmalıdır

Kurbanı kesilirken mümkünse, kişi kendisi de hazır bulunmalıdır. Kurban kesmeye başlamadan önce tekbir getirilmelidir: ‘Allahü ekber, Allahü ekber, lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahilhamd.’ Sonra ‘Bismillâh Allahü ekber’ diyerek kurban kesilmelidir. Hayvan kesilmeden önce şu veya benzeri dualar okunur: ‘Ben hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben Allah’a ortak koşanlardan değilim.’ ‘De ki: “Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. İşte ben bununla emrolundum. Ben Müslümanların ilkiyim.” ve “Allah’ım ben senden geldim ve sana döneceğim, Muhammed ve ümmetinden bunu kabul et diye dua eder.

Kurban edilecek hayvanlar hangi nitelikleri taşımalıdır?

Konya ilinde Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 6). Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin yarıdan daha azının olmaması, kurban edilmesine engel değildir. (Kâsânî, Bedâi‘, V, 75-76). Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez. Buna göre hayvanın değerini düşürücü nitelikteki kusurlar kurbana engeldir.

Şâfiî mezhebinde, genel olarak yukarıda sayılan kusurlardan birinin bulunması, bir hayvanın kurban olmasına engel teşkil ettiği gibi, uyuz olan hayvanlar ile yem yemesini engelleyecek derecede dişlerinin bir kısmı dökülmüş olan hayvanların da kurban edilmesi caiz değildir (Nevevî, el-Mecmû‘, VIII, 399-404)Kurbanlık hayvanların yaş sınırı, Hz. Peygamberin sünneti ile tespit ve tayin edilmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 5; Nesâî, Dahâyâ, 13; İbn Mâce, Edâhî, 7). Buna göre kameri yıl esasına uygun olarak, devede 5; sığır ve mandada 2; koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma şartı aranır. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması hâlinde kurban edilebilir. Koyunlardaki bu istisna bizzat Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından şöyle buyurularak yapılmıştır: “Yıllanmış (kurbanlık yaşını tamamlamış) hayvanlardan kurban kesin. Eğer bulmakta zorluk çekerseniz bir ceze’a (Altı ayını doldurmuş gösterişli kuzu) kesin.” (Müslim, Edâhî, 13)

Konya Akika Kurbanı

Yeni doğan çocuğun başındaki ana tüyüne “akika” denir. Böyle bir çocuk ihsan ettiği için Yüce Allah’a şükür olmak üzere kesilen kubana da “akika” adı verilmiştir. Bu günümüzde en çok ihmal edilen sünnetler arasındadır. Bunu ihya etmeye çalışmak oldukça önemlidir. Konya Akika kurban, çocuğun doğduğu günden buluğ çağına kadar kesilebilir. Fakat yedinci günde kesilmesi daha efdaldir. Yedinci günde de adının konması uygundur. Kurban olmaya elverişli her hayvan akikaya da elverişlidir. Akika’nın etinden kesen yiyebilir. Ancak bir kısmının dağıtılması güzel bir davranıştır. Burada şunu belirtmekte fayda görüyoruz: Biz müslümanlar olarak böylesine güzel, İslâm’ın özüne uygun adet ve gelenekleri yaşatmazsak, yerini mutlaka batı kökenli merasimler alacaktır. Bu gibi güzel sünnetleri ihyaya çalışmayan veya ihya etmeyen müslümanın, batıyı taklit etmeye çalışanlara kızması yersiz görünüyor. Bu çeşit merasim ve âdetler sosyal birer ihtiyaçtır. Öyleyse müslüman olarak bu kültür hazinemize öncelikle biz sahip çıkmalı, yaşatmalı ve çevremize örnek olmalıyız.

Teşrik Tekbirleri

Kurban bayramında arefe günü sabah namazından itibaren, bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç vakit farz namazdan sonra bir kere “Allahu ekber, Allahu ekber, La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahu ekber, velillahil-hamd” diye tekbir getirilir. Buna “teşrik tekbiri” denir. Teşrik tekbirleri bir çok fakihin görüşüne göre vacipdir.

Adağın Mahiyeti

Adak; Allah Teala’ya ibadet amacıyla, mükellef olmadığı halde mubah olan bir ibadeti yapmayı kararlaştırmak ve bu konuda Allah’a söz vermektir. Dünyevi amaçlar için yapılan adaklar pek makbul görülmemekle birlikte, belki dünyada bir takım nimetlere kavuşma veya bir takım sıkıntılardan kurtulma halinde Allah’a şükür için fazla ibadet ve taat, hayır ve hasenata vesile olabilir düşüncesiyle müsaade edilmiştir. Allah rızası için ibadet sayılan bazı şeyleri adamak sevaba vesiledir. Konya şehrinde adak ve akika kurban kesim işlerinizi şu adresteki üreticiden gerçekleştirebilirsiniz.

Adağın Şartları

Adağın islami hükümlere göre geçerli olabilmesi şu şartların bulunması gerekir:

  • Adanan şeyin cinsinden bir farz veya vacibin bulunması gerekir. Bir kimse “üç gün oruç tutayım”, “On rekat namaz kılayım”, “Bir kurban keseyim” diye adakta bulunsa bunları yerine getirmesi vacip olur. Çünkü bunların cinsinden farz veya vacip ibadetler vardır.
  • Adayanın akıllı ve buluğ çağına girmiş olması lazımdır. Çocukların veya akıl hastalarının yaptığı adağın yerine getirilmesi zorunlu değildir.
  • Adanan şey o anda veya gelecekte zaten yapılması gereken farz veya vacip bir ibadet olmamalıdır. Mesela; “Yarın sabah namazını kılayım” diye zaten yapması farz olan bir durumu adak yapamaz.
  • Adanan şey temelde İslâm’a ters düşmemelidir. Yani haramlar üzerine adak olmaz. “Şu işim olursa içki içeyim” derse adak olmayacağı gibi günaha da girer.

Konya Kurbanlık Fiyatları

Büyükbaş Hayvanın Kurban Olabilmesi İçin Geçen Sürede Üreticiye Olan Maliyeti

Kurbanlık fiyatları belirlenirken maliyetler gözardı edilebiliyor. Her yıl açıklanan kurbanlık kilo fiyatları maliyetin altında çıktığı zaman üreticisinin zararına satış yapmasına da sebep olmakta.

Büyükbaş hayvanın doğumundan kurbanlık olarak kesimine kadar Konya ili için geçerli tüm masrafları çıkarılmıştır.

Büyükbaş hayvan doğduğu anda ki değeri 2.000 TL
Kurbanlık olabilmesi için gereken süre 710 gün.
Bu süre içerisinde günlük olarak hesaplayacak olursak maliyeti 15 TL.
Yani 710 gün boyunca 15 TL günlük masrafı olduğuna göre, süre sonunda harcanan miktar 10.650 TL oluyor.
Büyükbaş hayvanın doğduğu andaki fiyatı olan 2.000 TL’de eklendiğinde bu fiyat 12.650 TL yapıyor.
Toplam 710 günde 500 Kg. cıvarında kiloya sahip oluyor.
Sağlıklı ve sıkıntı yaşamadan bu süreci geçiren büyükbaş hayvan 15.000 TL’ye satılması planlanıyor.
Üretici bu süreçte (2 yılda) en fazla 2.350 TL kazanmış oluyor.
Bu hesapla üretici günlük 3 TL kazanmış oluyor.

Burada anlatılmak istenen; normal zamanlarda fiyatı uygun olan büyükbaş hayvanların, kurbanda neden pahalı olduğu sorusuna cevap aranmasıdır. İşte bu sebeple kurban adayı hayvanlar normal zamandakinden daha pahalı olurlar.

Konya Kurban olmaya aday şartları taşımayan hayvanlar ve fiyatları diğer hayvanların fiyatları ile kıyaslanmaz.

ÜRÜN FİYAT
Düve 7.500 TL – 19.500 TL
Dana 9.500 TL – 24.000 TL
Erkek Toklu 1.850 TL – 2.500 TL

Kurbanlık Hisse Formu

KURBAN HİSSESİ NASIL YAPILIR

Konya Kurban hisse satışlarında genellikle kurbanlık, bayrama 2 gün kala hissedarlara gösterilir. Kesilecek kurbanın cinsi, yaşı gibi özelliklerinin yanında küpe numarası da hissedarlara ayrıca iletilir.

Hisse sahibi kişiler kurbanlık kesilmeden önce verilen randevu saatinde tanıştırılır ve kesim işlemi gerçekleştirilir.

Hisseli satışlarda belirtilen ücretin dışında hiç bir ücret talep edilmez. Kesme, parçalama, kemik doğrama, hisse paylaştırma dahil, hiçbir suretle ek bir ücret talep edilmemektedir.

ExtraBilgi.Org

Bilen ile bilinen arasında köprü kurma çalışmalarımızın sonucuna; extrabilgi adını verdik ve bir elin parmaklarını geçmeyen bilen ile extrabilgi.org domaini altında yayına başladık. Olumlu ya da olumsuz her türlü geri dönüşünüz bizi mutlu edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu