Blockchain HaberleriHaberlerPara Kazanma

İngiltere Bankası’na göre CBDC’ler, paranın geleceği olabilir

İngiltere Bankası Başkanı Andrew Bailey ve Finansal İstikrar Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe, çarşamba günü yayınlanan etkinlikte Ekonomik İşler Komitesi’ndeki kanun yapıcılardan gelen soruları yanıtladı. Sir Cunliffe, ülkede dijital paralara ilişkin inovasyon artışı konusunda gelen soruyu şöyle yanıtladı:

“Yenilikçilerin parayı nasıl alacağını ve gerçekten ileriye dönük kullanıp kullanmayacağını tahmin etmek oldukça zor. Fakat kripto dünyasında programlanabilir paranın kullanılmaya başlandığını görüyoruz. Ve teknolojinin getirdiği paranın işlevinde de benzer bir devrim göreceğimizi düşünüyorum.”

Sir Jon Cunliffe, CBDC’leri ele alıyor. Kaynak: Parliamentlive.tv

İngiltere Bankası, mevcut durumda perakende ödemelerde dijital sterlin CBDC’si uygulamanın yollarını arıyor. CBDC’ler ile ilgilenen bir görev gücü, çalışan ve emekli maaşlarının dağıtılmasında dijital sterlin kullanımını da araştırıyor.

Girişimi destekleyen Sir Cunliffe, Birleşik Krallık’ta son yıllarda nakit kullanımının hızla azaldığını ve COVID19 pandemisinin de bu süreci hızlandırdığını açıkladı. Ülkedeki işlemlerinin yüzde 30’unun artık eticaret yoluyla gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Dijital sterlin CBDC’sine gösterilecek olası talep sorulan Sir Cunliffe, şöyle belirtti:

“Yaptığımız dikkatli modellemeye göre bankacılık sistemindeki mevduatların yüzde 20’si, bankacılık sisteminden merkez bankası dijital para sistemine taşınabilir.”

Yine de Sir Cunliffe, kripto işlerinin mevcut durumunun ülkede mali istikrarı tehdit etme potansiyeli olduğunu açıkladı. Kısa sürede 2,6 trilyon dolar değere ulaşan kripto piyasasının yüzde 95’ini banka kullanmayan dijital varlıklar, yüzde 5’ini ise stablecoin’ler oluşturuyor.


Bitcoin nasıl Alınır, Ethereum, Bitcoin giriş, Bitcoin Grafik, bitcoin nedir nasıl alınır, Bitcoin nedir, Bitcoin yorum, Bitcoin ne kadar oldu son dakika, blockhain, blockhain haberleri, blockhain haber, blockhain ne kadar oldu, blockhain giriş, blockhain nedir nasıl alınır? blockhain yorum

ExtraBilgi.Org

Bilen ile bilinen arasında köprü kurma çalışmalarımızın sonucuna; extrabilgi adını verdik ve bir elin parmaklarını geçmeyen bilen ile extrabilgi.org domaini altında yayına başladık. Olumlu ya da olumsuz her türlü geri dönüşünüz bizi mutlu edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu