Kripto Para

Elon Musk’ın Adını Kullanan Altcoin Dolandırıcı Çıktı!

Bu sefer Elon Musk fanatikleri dolandırıldı. Bir projenin dolandırıcı olduğunu anlamak çok mu zor? Bu projeyi inceliyoruz.

Asgari üç günde bir mutlaka yeni bir tokenin böylesi dolandırıcılık hikayelerini okuyoruz. Yine aynı şey oldu. Elon Musk’ın ismini kullanan ve blockchain tabanlı bir oyun oluşturmayı hedefleyen proje rugpull yaptı. Tüm yatırımcılar parasını kaybetti. Benzer mağduriyetleri yaşamamak için bu tarz olaylardan çıkarmamız gereken dersler var.

Elonmoon (ELONMOON) Rugpull

CertiK tarafından bildirildiği üzere dolandırıcılar tüm hesapları kapatarak 171.000 dolar değerinde BNB’yi Tornado Cash’e transfer etti. CertiK, kripto para projelerini inceleyen, derecelendiren ve denetleyen bir girişimdir. Bazı projelerin CertiK onayı vardır diye mutlaka okumuşsunuzdur, bu ifade ilgili projenin ekip tarafından incelendiğini ve geçer not aldığını anlatır.

Tornado Cash ise bir mikser hizmetidir. Dolandırıcılar bu sisteme kara paralarını göndererek izlerini kaybettirir ve temiz cüzdanlara aktarır. Bunun için işlem ücreti öderler ancak izlerini kaybettirdikleri için hukuki yaptırımlardan da büyük ölçüde kurtulmuş olurlar.

Altcoin Dolandırıcılarına Dikkat

Peki Elon Musk’ı tema alan bir milyonuncu proje Elonmoon insanlara ne vaat ediyordu? Ay temalı bir oyun başlatılacaktı ve insanlar bu oyunu oynayarak para kazanabilecekti. Ayda ev inşa etmek için Elonmoon tokeni kullanmanız gerekecekti. Birçok oyunun standart hikayesidir aslında, dünyanın başına büyük bir felaket gelir ve insanlar Ay’da yaşamaya mecbur kalır. Elbette burada insanların başına gelen felaket Elonmoon tokeni almaktı.

BEP20 token olarak basılan ve piyasaya sürülen Elonmoon’un internet sitesi Şubat 14 tarihinde açılmış.

Dolandırıcılar domain masrafından bile kaçınmış ve ödemeyi sadece 1 yıllık yapmış. Oysa 3 aylık ödeme imkanı olsaydı kesinlikle bunu tercih ederlerdi. Domain NamesSilo üzerinden alınmış bunun en büyük avantajı whois gizliliğini ücretsiz olarak müşterilerine sunmasıdır. Yani bir dolandırıcıysanız sahte bir üyelik oluşturup, sanal numara kullanarak buradan domain alırsınız. Kimse de sizin bu sahte bilgilerinizi bile göremez. Ödemeyi de çalıntı kart ile yaptıkları için tespitleri zor. Elbette bu firmayı kullanan herkes dolandırıcı değildir, ancak dolandırıcılar bu tarz şeyleri daha çok önemsiyor. Peki yatırımcılardan topladıkları parayı nasıl hesaplarına çekecekler? Onun içinde yukarıda söylediğimiz gibi mikser uygulamaları var ve her şey son derece basit.

Tüm bunların bu kadar basit oluşu aklınızın bir köşesinde yer edinmeli. Yatırım yaptığınız projeler sizi dolandırabilir ve izini kolayca kaybettirir. Bu sebepten yatırım yaparken çok daha seçici olmakta fayda var. Bir token projesinde erken dönem yatırımcısı olmak size çok para kazandırabilir veya tüm paranızı bu örnekteki gibi kaybedebilirsiniz. Belki de en mantıklısı en büyük 50 kripto para içinden en güvenilir olanları analiz ederek sadece onlara yatırım yapmaktır?


Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler; yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.


Bitcoin nasıl Alınır, Ethereum, Bitcoin giriş, Bitcoin Grafik, bitcoin nedir nasıl alınır, Bitcoin nedir, Bitcoin yorum, Bitcoin ne kadar oldu kripto son dakika, fiyat analizi, piyasa analizi, kripto para fiyat analizi, kripto para piyasa analizi, kripto para piyasa, piyasa analiz, fiyat analiz, en iyi kripto paralar, en iyi 10 kripto para, en iyi kripto paralar hangileri, en iyi kripto parayı bul, en iyi kripto

ExtraBilgi.Org

Bilen ile bilinen arasında köprü kurma çalışmalarımızın sonucuna; extrabilgi adını verdik ve bir elin parmaklarını geçmeyen bilen ile extrabilgi.org domaini altında yayına başladık. Olumlu ya da olumsuz her türlü geri dönüşünüz bizi mutlu edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu