Fiyat AnaliziPiyasa Analizi

Bitcoin madencileri, mevcut BTC fiyatında bile %20 kârda

Bitcoin(BTC) madenciliği şu sıralar her zamanki seviyesinden daha büyük ve yeni veriler madencilerin neden toplu bir satış yapmayacağını gösteriyor.

Popüler twitter hesabı @venturefounder’in 14 ocak’ta belirttiğine göre, BTC/USD paritesi 42 bin dolar fiyatında bile madencilerin maliyet fiyatının yaklaşık yüzde 20 üzerinde kalıyor.

BTC fiyat düşüşünün sebebi, madencilerin

BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesinden 27 bin dolar daha aşağıda olmasına rağmen, madencilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Madenciliğe ayrılan toplam işlem gücünün tahmini bir rakamsal değeri olan hash oranı, bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yeni bir BTC fiyat düşüşünün madenciler üzerinde bir satış baskı oluşturabileceğinden endişe edenler, BTC/USD paritesinin hangi seviyede işlem görmesi gerektiğini kapsayan veriler sayesinde biraz olsun rahatladılar.

Varlık yöneticisi Capriole’nin CEO’su Charles Edwards, üretim maliyetlerine atıfta bulunarak maliyetlerin ve kârın eşitlendiği fiyat seviyesinin şu sıralar 34 bin dolar olduğunu açıkladı.

“Bitcoin’in en kötü düşüşleri, madenci kapitülasyonlarından kaynaklanmaktadır (Aralık 2018, Mart 2020). Eğer BTC fiyatı, üretim maliyetinin altına düşerse, madenci kapitülasyonları risk altında” dedi ve ekledi:

“BTC , mayıs ayındaki 30 bin dolarlık seviyesi ile madencilerin satış yapması riski taşıyordu. Şu anki üretim maliyeti  mevcut fiyatın yüzde 20 aşağısı olan 34 bin dolar.

Bitcoin üretim maliyetinin açıklamalı tablosu (ekran görüntüsü). Kaynak: @venturefounder/Twitter

Bu nedenle, şuan ki operasyonların karlılığı ve geleceğe yönelik perspektifi sayesinde, madencilerin satış yapmaları için hiç bir neden yok.

Edwards, 2019’daki bir Medium paylaşımında, üretim maliyetinin altına düşen fiyat durumlarında, madencilere verilen işlem ücretlerinin ek bir destek olduğunu belirtti.

Başka bir yorumunda ise, “Bir Bitcoin üretmenin elektrik maliyeti, Bitcoin piyasasında her zaman bir taban fiyat belirledi”

Madenciler, taban fiyat hareketlerini bu yıl görmezden geldi

Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği üzere, BTC 50 bin doların altında konsolide olurken, madenciler gerçekten de cüzdanlarıyla oy veriyorlar.

Madenciler toplu halde satış yapmak yerine, daha fazla biriktirme yolunu seçiyorlar.

Bu durum, hem sağlıklı bir bilançoya işaret ediyor hem de geleceği beklenen olası ekonomik zorluklarla ilgili korkuların, şu anda madencilik sektöründe bir baskı oluşturmamasını sağlıyor.

Bitcoin hash oranı grafiği. Kaynak: Blockchain

Analistler, geleceğe yönelik en kötü senaryo olan BTC fiyatının 30 bin doların altına düşmesini pek olası görmüyor.


Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler; yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.


Bitcoin nasıl Alınır, Ethereum, Bitcoin giriş, Bitcoin Grafik, bitcoin nedir nasıl alınır, Bitcoin nedir, Bitcoin yorum, Bitcoin ne kadar oldu kripto son dakika, fiyat analizi, piyasa analizi, kripto para fiyat analizi, kripto para piyasa analizi, kripto para piyasa, piyasa analiz, fiyat analiz

ExtraBilgi.Org

Bilen ile bilinen arasında köprü kurma çalışmalarımızın sonucuna; extrabilgi adını verdik ve bir elin parmaklarını geçmeyen bilen ile extrabilgi.org domaini altında yayına başladık. Olumlu ya da olumsuz her türlü geri dönüşünüz bizi mutlu edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu